Bičiuliškai atstatyta unikali dvaro pirtis

Bičiuliai prie Dvaro pirties

2009 metų rudenį nuvykę į Lietuvos liaudies buities muziejų (LLBM) tartis dėl pirties šventės organizavimo, dar nežinojome, kad rasime čia unikalų eksponatą. Nuošalyje, ant Pravienos upelio kranto, reto lankytojo pastebimą suvargusią senovinę dvaro pirtį.

 

2009-ųjų metų pavasarį įkūrę Lietuviškos pirties bičiulių draugiją (LPBD), nusprendėme gaivinti lietuviškos pirties tradicijas. Puikus būdas tokiam tikslui – organizuoti pirties šventę. Kur? Ginčų nekilo. Visų tradicinių liaudies švenčių keliai veda į Lietuvos liaudies buities muziejų Rumšiškėse.

 

Renginio įdėją entuziastingai sutiko ir LLBM administracija, tad gerą vietą turime, trūksta tik geros pirties.

 

Gavę žinią, kad muziejuje yra ir didelė medinė pirtis, nuvykome jos apžiūrėti. Palikę automobilius prie didžiojo klojimo teatro pastato, miško keliuku patraukėme apžiūrėti  eksponatą – pirtį. Į akis krito gražūs Pravienos upelio vingiai, statūs krantai, dideli medžiai. Tik viskas buvo užėlę krūmais ir aukšta žole. Už tiltelio sustojome prie pirties. Medinis pirties pastatas yra vaizdingame  kalno šlaito papėdėje prie vandens. Tolėliau - žmogaus ūgio varnalėšų pieva. Vieta ir pirtis buvo primiršta lankytojų ir tarsi nebereikalinga. Tada ir kilo mintis atgaivinti šią senovinę pirtį, parodyti ją muziejaus lankytojams.

 

Sutarę kartu su su LLBM administracija atkurti pirtį, dar anksti šių metų pavasarį kibome į darbus. Darbai susiskirstė į dvi dalis. Viena dalis, tai pirties pastato atkūrimas, kita – aplinkos apie pirtį sutvarkymas. Pirčiai reikėjo naujo stogo, krosnies, grindų, gultų, net ir pamatų. Šių darbų kartu su muziejaus specialistais ryžtingai ėmėsi LPBD narys Valdas Rimavičius. Darbai užtruko keturis mėnesius.  O architektas Ričardas Audickas, net savo rankomis sutvėrė drebulinius gultus garinei bei išdrožinėjo rankenas.

 

Draugijos nariai išvalė Pravienos upelio šlaitus  nuo menkaverčių krūmų, supuvusių medžių išvartų, senų lapų. Į antrąją talką suvažiavo dar gausesnis būrys bičiulių, net su šeimos nariais.Kitose talkose lyginome žemes prie iškąsto tvenkinuko, sėjome žolę, nešėme akmenis, tiesėme kelią. 

 

Smagu kartu dirbant buvo jausti bičiulišką petį ir spindinčias akis. Smagu dabar regėti gražiai sutvarkytą gamtą ir atstatytą pirtį.

 

Dvigalės dvaro pirties atkūrimo įdėjos realizavimas tvirtai sujungė Lietuviškos pirties bičiulių draugijos narius.

 

Nuo šiol su šypsena galėsime nuvažiuoti į šią veikiančią dvigalę dvaro pirtį. Ši vieta vėl gyva!

 

Egidijus Žukauskas

LPBD pirmininkas

2010 m. birželis 20 d.

 

Daugiau informacijos:  www.dvaropirtis.lt