„Žaliajame kermošiuje“ -  įspūdinga samovarų kolekcija

Rusiški virduliai samovarai vėl populiarūs. Ir tai ne tik kolekcininkų, bet ir pirtininkų nuopelnas. Tie, kurie ieškojo savo pirtelei gero veikiančio anglinio samovaro, žino, koks tai keblus reikalas. Antikvariato turgeliuose ir parduotuvėse šių virdulių yra, bet dažnai jie nebetinkami naudoti arba remontuotini. Parduodamų samovarų galima ieškoti internetu, tačiau kaip pirkti nepamačius?

Itin retą progą vienoje vietoje išvysti apie 20 samovarų ir įsigyti patinkantį egzempliorių pasiūlys šventės „Žaliasis kermošius“. Tokią ekspoziciją į renginį atveš rusiškų virdulių kolekcininkas vilnietis Ramutis Petniūnas. „Visi jie – antikvariniai daiktai, tačiau geros būklės ir tinkami naudoti namie ar pirtyje“, - teigia vyras. Pasak jo, kaina priklausys nuo samovaro formos: bus paprastų, kainuojančių nuo 450 Lt, ir įmantrių, iki 2500 Lt vertės. Vienas įspūdingiausių eksponatų – net 30 litrų virdulys, kurį šeimininkas žada „įdarbinti“ – demonstruoti arbatos virimo procesą.

R.Petniūną bus galima pakamantinėti ne tik apie samovarų įvairovę, gamintojus, antikvarines retenybes, įrangos subtilybes ir dizaino elementus. Šis vyras - tikras žinių apie rusiškus virdulius lobynas, jomis jis dalijasi ir savo interneto svetainėje www.samovar.lt

„Žaliajame kermošiuje“ dalyvausiantis kolekcininkas bus pasirengęs patarti, kaip teisingai prižiūrėti ir užkurti samovarą. Jis atskleis, kaip pastebėti, kada galima plikyti arbatą, kodėl virdulio vandeniu plikyta arbata skanesnė ir dar daug kitų su šiuo svetingumo ir bičiuliškumo simboliu susijusių dalykų.

R.Petniūnas juokauja, kad samovaras - vienintelė išsipildžiusi rusų tautos svajonė turėti ką nors, kas viską darytų pats. Skraidantis kilimas (kavior- samoliot), stebuklinga staltiesė (skatert-samobranka), lydekos, pildančios norus, – visa tai nuostabūs pasakų elementai, taip ir likę svajonėmis.

Visi susidomėjusieji turės puikų pašnekovą - kolekcininkas bus pasirengęs diskutuoti temomis: ar samovaras – tik rusų tautos atributas, kur veda šio virdulio šaknys, ar egzistuoja lietuviškos „savivirio“ naudojimo tradicijos...

Beje, šventėje R.Petniūnas pasiūlys ir paties leistų faksimilinių knygelių – senovinių virdulių katalogų, 1902 m. carinėje Rusijoje išleistą knygą apie masažų metodus  „Новое Естественное Леченiе Ф. Е. Бильца. Массажъ“ (kaina 27 Lt).